Įvertinti Lietuvos medžio drožėjai
 
 

Medžio drožyba yra gyvybinga, iš kartos į kartą perduodama liaudies meno tradicija. Tradicinių lietuviškų kryžių drožyba 2001 m. įrašyta į UNESCO Žmonijos nematerialaus ir žodinio paveldo šedevrų sąrašą. Gruodžio 4 d. Vilniuje, Pilies galerijoje įvyko II Lietuvos medžio drožėjų kūrinių parodos-konkurso „Šventieji ir piligrimai“ uždarymo renginys ir konkurso nugalėtojų apdovanojimas. Parodoje-konkurse dalyvavo 22 Lietuvos medžio drožėjai, eksponuotos 42 šventųjų ir piligrimų skulptūrėlės. Konkurso nugalėtoju tapo ukmergiškis Valentas Butkus (kūrinys Šv. Pranciškus), II-ąją vietą užėmė Kazys Striaupa iš Plungės r., III-ąją Vitas Vasiliauskas iš Kybartų.

Tai jau antroji tokia paroda, pirmoji buvo surengta Vilniuje 2009 metais. Parodos organizatorius Lietuvos piligrimų bendrijos pirmininkas dr. Darius Liutikas teigė: „Medžio drožėjų kūryba Lietuvoje dažniausiai eksponuojama įvairių rajonų miestuose ir miesteliuose. Šia paroda siekiama, kad liaudies meistrų kūryba būtų atrasta ir įvertinta Lietuvos sostinėje – Vilniuje. Parodos tema pasirinkta neatsitiktinai. Šventieji – dažniausia liaudies menininkų drožinių tema. Šiandieniniame pasaulyje vis dažniau naudojame nesiblaškančio ir neklaidžiojančio, aiškų gyvenimo kelią ir tikslą turinčio, piligrimo simbolį“.

Liaudies meistrai eksponavo daugiau kaip 20 skirtingų šventųjų skulptūrėlių. Populiariausi šventieji Šv. Rokas, Šv. Kazimieras, Šv. Florijonas, Šv. Jurgis. Ypač dažnas Lietuvos medžio drožėjų kūriniuose ir Rūpintojėlio vaizdinys. Kristus čia vaizduojamas sėdintis, vienas, dešine ranka parėmęs galvą, apsirengęs ilgu raudonu rūbu arba tik su per klubus perjuostu apsiaustu. Jo galvą visada vainikuoja erškėčių vainikas. Susimąsčiusiu žvilgsniu Rūpintojėlis dažniausiai žvelgdavo iš pakelės koplytėlių.

Parodą „Šventieji ir piligrimai“ Lietuvos piligrimų bendrija organizavo kartu su Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija. Kita, gražia tradicija tapusi, paroda įvyks, 2013 metų pabaigoje Vilniuje.

Lietuvos piligrimų bendrijos informacija

 
 
   
 
     
© 1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalikų interneto tarnyba, info@kit.lt