Vatikanas kritikuoja Mahometo karikatūras
 
 

(KAP) Įsiplieskus ginčui dėl Mahometo karikatūrų, Vatikanas vasario 4 d. paskelbė tokio turinio pareiškimą:

„Atsiliepdama į prašymus išdėstyti Šventojo Sosto poziciją pavienių asmenų ir ištisų bendruomenių religinius jausmus užgaunančių nesenų vaizdų atžvilgiu, Vatikano spaudos tarnyba pareiškia:

1. Žmogaus teisių deklaracijos patvirtinta teisė į minties ir raiškos laisvę negali suponuoti teisės žeisti religinius tikinčiųjų jausmus. Šis principas aiškiai galioja kiekvienos religijos atžvilgiu.

2. Be to, bendrabūvis, idant būtų skatinama taika tarp žmonių ir tautų, reikalauja aplinkos, reiškiančios tarpusavio pagarbą. Maža to, kiekviena kitų kritikos ar pajuokos forma liudija žmogiškojo jautrumo stygių ir kartais gali būti neleistina provokacija. Istorija rodo, jog taip neįmanoma užgydyti tautų gyvenime esančių žaizdų.

3. Sykiu iškart pasakytina, jog atsakomybės už įžeidimus, padarytus asmens ar spaudos organo, nevalia primesti atitinkamos šalies viešosioms institucijoms; tos šalies valdžia prireikus gali ir turi įsikišti vadovaudamasi savo nacionaliniais įstatymais. Smurtiniai protesto veiksmai lygiai taip pat apgailėtini. Reakcija į įžeidimą nevalia paminti religijos tikrosios dvasios. Reali ar žodinė nepakanta – nesvarbu kieno, kaip veiksmas ar kaip reakcija – visada kelia rimtą grėsmę taikai“.

Popiežiškosios dialogo tarp religijų tarybos prezidentas arkivyskupas Michael‘as Fitzgeraldas interviu Vatikano radijui pareiškė, jog labai svarbu dabartiniam konfliktui neleisti virsti „clash of civilizations“ („civilizacijų susidūrimu“). Jis sakė: „Turime suprasti, koks stiprus yra religinis jausmas, ir kaip labai musulmonai visame pasaulyje jaučiasi įžeisti šių karikatūrų, kuriomis rodoma nepagarba tam, ką jie laiko šventu. Neturime žeminti pagarbos, kurią musulmonai jaučia savo pranašui Mahometui“. Tokias publikacijas linkstama teisinti apeliuojant į nuomonės laisvę. Tačiau ir religijos, ir nuomonės laisvė turi savo ribas. „Neteisinga provokuoti kitus“, – pabrėžė Fitzgeraldas.

„Bažnyčios žinios“
katalikai.lt


 
 
   
 
     
© 1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalikų interneto tarnyba, info@kit.lt