Spalio 15 d. Vilniaus Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų (pranciškonų konventualų) bažnyčioje Algirdo Martinaičio oratorijos-misterijos „Šv. Pranciškaus Kryžiaus paslaptys“ premjera
 
 Pranešimas žiniasklaidai
2009-10-14
Vilnius


Retas sakralinis Lietuvos muzikos paveldas skambės A. Martinaičio oratorijoje

Ketvirtadienį spalio 15 d. 20 val. Vilniaus Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų (pranciškonų konventualų) bažnyčioje (Trakų g.9 / Pranciškonų g.1) vyks Nacionalinės premijos laureato kompozitoriaus Algirdo Martinaičio oratorijos-misterijos „Šv. Pranciškaus Kryžiaus paslaptys“ premjera, kurią pristato sakralinės muzikos festivalis. Premjeros meno vadovas ir dirigentas Romualdas Gražinis.

Šis šiuolaikinis kūrinys gimė iš senojo Lietuvos paveldo. Prieš gerą dešimtmetį muzikologas Jonas Vilimas, tyrinėdamas senuosius iš LDK vienuolynų kilusius grigališkojo choralo rankraščius, užtiko įdomias antifonas, skirtas Šv. Pranciškaus stigmų gavimo šventei, kuri nuo viduramžių minima rugsėjo 17 d. Antifonų išskirtinumas tas, kad skirtingai negu daugelis įprastinių, šios turi rimuotus tekstus. Vadinamieji rimuoti oficijai buvo gana paplitęs liturginis žanras vėlyvaisiais viduramžiais. Tačiau Lietuvoje jų išlikę tikrai nedaug. Čia gi buvo visas šešių antifonų ciklas. Maža to, nors tai atskiros giesmės, skirtos atlikti su skirtingomis psalmėmis, sykiu jos visos turi keletą jungiamųjų grandžių – pirmiausia tai poetinė Šv. Pranciškaus istorija, persakyta šešiomis antifonomis, o antra – kiekviena iš jų prasideda tuo pačiu žodžiu Crucis, lot. „kryžiaus“.

Vėliau šios giesmės pateko į išskirtinio meistro, kompozitorius Algirdo Martinaičio rankas. Ir tai joks atsitiktinumas. Algirdas Martinaitis yra neabejotinai vienas iš ryškiausių dabarties lietuvių muzikos kūrėjų, iš esmės jau sukūręs ne tik savitą stilių, bet ir savitą, su niekuo nesupainiojamą muzikos srovę, kurią galėtume pavadinti naująja sakraline muzika. Be to, matyt, tik Algirdas Martinaitis, savo kūryboje ne kartą apmąstęs šv. Pranciškaus gyvenimą, ir tegalėjo naujai „išgirsti“ ir savo klausytojams perpasakoti šią nepaprastą istoriją, kuri poetiškai kondensuotai užfiksuota šiose keliose giesmėse.

Oratoriją – misteriją atliks: Romulado Gražinio vadovaujami – kamerinis choras „Aidija“ ir Vilniaus universiteto giedojimo mokykla „Schola Cantorum Vilnensis“, Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos choras (chormeisterė Gitana Trimirkaitė), styginių kvartetas „Chordos“: Dainius Puodžiukas, Ieva Sipaitytė, Robertas Bliškevičius, Rūta Tamutytė, kontrabosininkas Donatas Bagurskas, pučiamųjų ansamblis: Marius Balčytis, Mindaugas Valaitis, Rimas Valančius, Andrius Stasiulis.

Kontaktinis asmuo:
Vilija Vyšniauskienė
Tel. 868692330
El. p.: vigrida@takas.lt  
 
 
   
 
     
© 1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalikų interneto tarnyba, info@kit.lt